This website is worth

What is your website worth?

• Final de poveste

7 mai 2008
    (comentariul live al partidelor din ultima etapa a Ligii I la fotbal – experiment).

Vor retrograda ultimele 4 echipe.

ora 16.00 Au fost inregistrate batai intre suporterii lui U Cluj si Politie in centrul Clujului. Deh, cintecul de lebada al unor ultrasi in Liga I.
    16:45  La Kanal D, Craciunescu declara ca este dezgustat de ceea ce a vazut la TV si nu se mai uita la meciul de la Cluj. Probabil se va uita pe alte posturi de televiziune.

Incepe ultima etapa!

min 1.
    La Cluj, fanii lui "U" mai au putin si ineaca tot stadionul in fumigene. Pentru comentatorul meciului Baleanu, situatia e considerata "nebunie".
    Pe Steaua sint 5.000 de spectatori. Restul probabil se roaga la televizorul pus pe meciul de la Cluj.
    Suspiciuni de meciuri aranjate pe toate stadioanele unde se decid campioana si echipele retrogradate.
    Pe stadionul celor de la CFR s-au instalat doua ecrane uriase pe care spectatorii (si nu sint putini) pot urmari meciul in direct. Cei de la CFR au venit la stadionul unde se disputa partida gata echipati.
    La Arad meciul are accente de vacanta. La Galati, Poli Iasi este sub presiune
    min 12. Gol la Craiova! Inscrie Ceahlaul. Stadionul e aproape gol.
    Pe Steaua, Lacatus e deznadajduit. Trebuie sa se gindeasca la patron. Trebuie sa se gindeasca si la Buzau.
    Rapidul matura pe jos cu Vasluiul: 2-0. Steaua deschide scorul. Lacatus sare fericit de pe banca.
    Bistrita isi asigura avansul de 2 goluri in fata Pandurilor. Grijile retrogradarii se risipesc definitiv.
    Urziceniul conduce cu 1-0 la Mioveni. Mioveniul e deja retrogradata.
    La Cluj, CFR continua acel joc al neputintei. Totusi jucatorii celor doua formatii se adreseaza unul altuia cu zimbetul pe buze.
    La Kanal D, schimbarile de scor sint sint anuntate dupa 5 minute. Si asta dupa ce s-au laudat cu promptitudinea anuntarii rezultatelor. Din cind in cind mai fac cite un duplex cu stadionul celor de la CFR.
    Dinamo inscrie in sfirsit. In min 20. acelasi Danciulescu, de data asta din lovitura libera. Dinamo urca pe locul 4.
    Min 43, Craiova inscrie: 2-1. Ceahlaul e in acest moment in Liga 2 !
    Min 44. CFR Cluj continua sa construiasca foarte greu actiunile de atac spre poarta concitadinilor.
    La Arad e pauza, pauza si pentru comentatorul adormit al N24.
    Kanal D anunta de abia acum golul al doilea al lui Dinamo. De data asta dupa numai 2 minute. Din nou Danciulescu dupa un sut din vole.
    La Vaslui Despotovic reuseste hat-trick iar Rapid se ancoreaza definitv de a treia pozitie a clasamentului.

min 45. Fluierul de arbistru anunta 15 minute de pauza pe stadioanele unde se disputa meciurile ultimei etape a Ligii 1.

A inceput repriza a doua. Baleanu ne comunica ca la vaslui e doar 2-0 pentru Rapid!. Ce sa mai zici? In sfirsit, s-au trezit dupa vreo 3 minute. Sint curios daca lui Craciunescu i-a trecut supararea si se uita la meci. Altfel, cum sa discute despre eventualele erori de arbitraj?
    Pe Steaua se cam joaca la asteptare iar Nicolita este huiduit aproape la fiecare minge.
    UTA reduce diferenta, 2-1 pentru Dinamo.
    Inca doua faze pe Steaua, clar joc in asteptarea unor vesti de la Cluj.
    Rapidul calca in picioare Vasluiul: 4-0! Oare ce polite s-o fi platiti aici?
    La Cluj, gazdele rezista in fata celor de la CFR si chiar au momente in care pun in pericol poarta oaspetilor.
    Penalty la Cluj pentru CFR! E min 60. Dupa o centrare in careul gazdelor, un jucator de la "U" se urca efectiv pe un jucator oaspete in careu. Bate Cadu si….lovitura este intirziata de cei de la "U" care se pun in fata mingii! Intre timp pe Steaua e 2-0. La Cluj toti jucatorii sint in jurul punctului de la 11m !!! Se analizeaza pozitia mingii pe punctul cu var! In sfirsit, s-a golit careul. Sut si…si….gol pentru CFR! 25 de minute pina la marea fericire pentru CFR.
    Daca a fost penalty clar nu vom sti, "marele specialist" Craciunescu parca nu vroia sa se uite la meci.
    Steaua (probabil de nervi) se dezlantuie: 3-0!
    Reluarile destul de slabe ale Kanal D arata ca penalty-ul de la Cluj a fost corect acordat. Arbitrul meciului e Hateganu.
    Min 70: Rusmir aduce bucurie in tabara nemtenilor: 2-2! Ceahlaul e momentan salvata de la retrogradare.
    Mendoza ii mai da o "boaba" Buzaului: 4-0. Pe Steaua sint doua echipe care stau la mina altor doua: Buzaul depinde de Craiova, Steaua de U Cluj. Buzaul da semne ca nu mai poate tine piept Stelei iar scorul ar putea capata proportii.
    Vasluiul pare sa inceapa o cursa de urmarire a Rapidului: 2-4! E minutul 75.
    Buzaul e KO! Dayro Moreno inscrie cu calciiul si e 5-0! Buzaul nici nu mai joaca nimic de citeva minute si cred ca ar fi fericiti daca s-ar fluiera sfirsitul meciului. Plictiseala se poate citi pe chipul lor si pe miscarile prin care incearca sa se opuna actiunilor jucatorilor stelisti.
    La Cluj, gazdele  ramin in 10 oameni, un jucator fiind eliminat.
    Derby-ul moldovean este unul linistit chiar si dupa 80 de minute: Otelul – Poli Iasi 0-0. Trebuie semnalata verva extraordinara cu care este comentat meciul de catre cei de la Telesport. Motiv au: la acest scor Otelul rateaza locul de Intertoto.
    La Craiova este 3-2 pentru gazde.  Gol stupid, mingea ricosind dintr-un jucator nemtean dupa o degajare a portarului oaspete! Buzaul revine pe linia de plutire.
    Min 86, ocazie importanta pentru CFR care putea inchide meciul. Doar corner…
    La Craiova s-a intrat in prelungiri iar Hizo e ingindurat pe margine. S-au aratat patru minute de prelungire dar au trecut aproape doua si nu se reluase meciul dupa accidentarea unui craiovean. Un ultim atac nemtean. Minge aruncata spre careul gazdelor, fara tinta insa. Se intra in al saselea minut de prelungire. Degajeaza portarul nemtenilor, vinovatul principal de la golul 3. Un ultim sut si fluier final: 3-2 iar Ceahlaul retrogradeaza.
    Unul cite unul, meciurile se incheie.
    Radoi saluta publicul care scandeaza si numele antrenorului Lacatus. Pina la urma meciul din Ghencea pare a fi fost unul de vacanta. Buzaul se salveaza indirect.
    La Cluj, suporterii celor de la CFR jubileaza. Pe ambele stadioane. CFR a cistigat titlul.
    E finita la comedia! Comentariile pe marginea desfasurarii acestui campionat vor continua insa!